Recenzja: Tomasz J. Kopański - 24 Eskadra Rozpoznawcza 1939

Wśród entuzjastów polskiego lotnictwa samolot PZL.23 Karaś zajmuje szczególne miejsce. Wciąż jednak w historii bojowego wykorzystania tej konstrukcji istnieje wiele białych plam. Na szczęście za sprawą książki Tomasza J. Kopańskiego "24 Eskadra Rozpoznawcza 1939" wiele nieznanych epizodów ujrzało światło dzienne.Książka swoją premierę miała w roku 2012. Do jej ogromnych zalet, poza bardzo ciekawie i barwnie opisaną historią eskadry rozpoznawczej z Krakowa, należy zaliczyć również duże nasycenie niepublikowanymi dotychczas zdjęciami i dokumentami, a także sporą ilość kolorowych rysunków.

Przy niektórych wątkach, jak choćby opowiadającym o ataku Karasi na niemieckie pojazdy w rejonie Orawki i Jabłonki, można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia wręcz z reporterską relacją naocznego świadka wydarzeń. Każda część opowieści o trwającym kilka chwil bombardowaniu udokumentowana została zaskakująco dużą liczbą fotografii prezentujących niemieckie czołgi i obronę przeciwlotniczą, ich ofiarę czyli Karasia pilotowanego przez Aleksandra Rudego, którego widzimy także na zdjęciach tuż po wylądowaniu po skoku ze spadochronem. Do pełni szczęścia brakuje chyba tylko zdjęć z celownika PZL.23.

Choć tytuł może sugerować, że książka opowiada wyłącznie o działaniach eskadry we wrześniu 1939 r. to nie zabrakło w niej również informacji na temat początków jednostki czy jej przezbrojenia z francuskich dwupłatów na dużo nowocześniejsze Karasie. Na pochwałę zasługuje również rozdział poświęcony samolotom ze stanu 24 Eskadry Rozpoznawczej, które zostały ewakuowane z Polski do Rumunii, oraz biogramy lotników.

Podsumowując, książkę Tomasza J. Kopańskiego "24 Eskadra Rozpoznawcza" bez najmniejszych wątpliwości można uznać za jedną z najlepszych pozycji o historii polskiego lotnictwa jakie kiedykolwiek zostały opublikowane. Autor wraz z Wydawnictwem Stratus wytyczyli polskim historykom zupełnie nowe standardy, które zmuszają badaczy do znacznie szerszych poszukiwań. Na tym skorzystamy przede wszystkim my czyli czytelnicy.

Więcej informacji o książce na stronie >>>Wydawnictwa Stratus
Komentarze