Budowa makiety RWD-10 w skali 1:1

RWD-10 był pierwszą polską konstrukcją zbudowaną z myślą wyłącznie o akrobacji lotniczej. Dzięki swemu gorącemu temperamentowi i wspaniałej sylwetce, samolot ten jak żaden inny zachwycał nawet najlepszych i najbardziej doświadczonych pilotów. Teraz legendę RWD-10 stara się ożywić młody entuzjasta polskich skrzydeł.

RWD-10 SP-BGY Aeroklubu Krakowskiego. Fot: WikimediaKrzysiek Laskowski z Nowego Sącza podjął się bardzo ambitnego zadania jakim jest zbudowanie jak najdokładniej odwzorowanej makiety samolotu RWD-10 w skali 1:1. Początkowo pomysłodawca rozważał budowę francuskiego Nieuporta 17, a nawet RWD-6. Druga konstrukcja okazała się niestety zbyt skomplikowana jak na obecne możliwości warsztatu. Nieuport 17 mimo, że znacznie prostszy, nie wzbudzał aż takich emocji i sentymentu. Dlatego też ostateczny wybór padł na wspaniałą przedwojenną maszynę akrobacyjną RWD-10.

Druga wersja prototypu RWD-10 SP-ALC. Fot: Archiwum Rodziny Rychterów

Jak w przypadku większości polskich samolotów produkowanych w czasach II RP, nie zachowała się dokumentacja techniczna RWD-10.  Dlatego też pierwszym problemem z jakim musiał zmierzyć się Krzysiek było zebranie wszelkich dostępnych materiałów pozwalających na rozpoczęcie prac. Z pomocą przyszły plany modelarskie, rysunki oraz zdjęcia, a także zachowana instrukcja samolotu RWD-8, która pomaga w odtworzeniu niektórych rozwiązań technicznych i technologii produkcji płatowców.

Pierwszym, rozpoczętym już etapem budowy makiety jest kratownica kadłuba RWD-10 spawana ze stalowych rurek. Ideą autora projektu jest stworzenie modelu, który w jak największym stopniu będzie przypominał prawdziwą konstrukcję Doświadczalnych Warsztatów Lotniczych. Na podstawie zebranych materiałów odtworzona zostanie kabina pilota wraz z tablicą przyrządów i działającym układem sterowania. Ponadto możliwe będzie zajmowanie miejsca w fotelu pilota.

Plany modelu RWD-10. Źródło: http://www.samolotypolskie.pl

Autor projektu nie szuka rozwiązań na skróty, jednak niekiedy ze względu na koszty czy też problemy natury technicznej, Krzysiek będzie zmuszony pójść na kompromis. Początkowo zakładano, że model RWD-10 zostanie pokryty tworzywem, z którego wytwarza się ceratę. Plusem takiego rozwiązania byłaby odporność na czynniki atmosferyczne. Jest to szczególnie ważne, gdyż podobnie jak w oryginale, wiele elementów makiety zostanie wykonanych z drewna. Będą to skrzydła, stery, a także listewki profilujące kształt kadłuba. Jednak po dokładnym porównaniu kosztów i rozważeniem wszystkich za i przeciw, Krzysiek zdecydował, że samolot zostanie pokryty płótnem lotniczym.*
>>>Rajd Bałtycki RWD-10

Jednym z założeń projektu ma być możliwość transportowania makiety, co umożliwiłoby prezentowanie na piknikach i pokazach lotniczych, przyczyniając się tym samym do popularyzacji historii polskiego lotnictwa. Ze względu na miejsce zamieszkania, Krzysiek planuje odtworzenie jednego z egzemplarzy RWD-10 wykorzystywanych przez Aeroklub Krakowski. Były to samoloty noszące znaki SP-BGY i SP-BLM.

RWD-10 SP-BGY zniszczony we wrześniu 1939 na lotnisku w Krakowie. Fot: odkrywca.pl/ myśliwcy.pl


O postępach prac będziemy informować na bieżąco na łamach naszego bloga i za pośrednictwem >>>profilu na Facebooku. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich osób dysponujących wiedzą i materiałami, które mogłyby pomóc w budowie jak najwierniejszej makiety RWD-10. W tej sprawie prosimy o kontakt na:  samolotypolskie.blog@gmail.com


Sylwetka RWD-10 SP-BLO należącego do Aeroklubu Warszawskiego. Autor: Marcin Górecki 


Elementy kratownicy kadłuba makiety RWD-10. Fot: Krzysiek Laskowski

Kratownica RWD-10 w całości* Fot: Krzysiek Laskowski

*Aktualizacja 22.09.2013.

Komentarze

 1. Witam! Dlaczego nie replika latająca jak RWD 5R? Wie, że koszty, ale efekt i sponsorzy bez porównania więksi. Jeśli nie latająca, to chociaż kołująca.
  Życzę wytrwałości!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Serdecznie
  Często spotykam się z pytaniem dlaczego by nie zrobić latającej repliki ? Otóż najprostrzą odpowiedzią jest fakt ze wykracza to po za moje możliwości ! Jestem wielkim miłośnikiem lotnictwa dlatego też postanowilem zbudować taką makiete by móc się dzielic pasją z innymi ... nie tylko fanami lotnictwa ale też ze zwykłymi ludźmi którym trzeba uświadamiać jakią mamy piękną historię polskich skrzydeł , o tym że lotnictwo to nie tylko zajęcie dla ludzi których stać na własny samolot itp... Makieta ma służyć propagowaniu lotnictwa i wszystkiego co z nim zwiazane na roznego rodzaju piknikach jak i rowniez imprezach nie zwiazanych z lotnictwem a latający egzemplarz uniemożliwił by takie działanie ! Oczywiście mi również marzy sie latający egzemplarz i mam nadzieje ze moja makieta pomoże komuś z wiekszymi mozliwosciami w podjeciu sie budowy repliki zdolnej do latania ;)
  Pozdrawiam serdecznie
  Z poważaniem Krzysztof Laskowski

  OdpowiedzUsuń
 3. Szanowny Panie Krzysztofie!
  Czy zezwoli Pan na publikację na stronie www.samolotypolskie,pl zdjęć makiety RWD-10?
  Chciałbym zamieścić opis tej konstrukcji. Będę wdzięczny za wyrażenie zgody.
  Ściskam dłoń. Krzysztof Luto.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście nie mam nic przeciwko jednak posiadam bardziej aktualne zdjęcia z postępów prac więc proponuje skontaktować się ze mną przez maila kris84@onet.pl
  Pozdrawiam
  Krzysztof Laskowski

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień dobry, czy model samolotu Fokker EV- pierwszy w lotnictwie polskim z szachownicą w skali 1:1 jest Pan w stanie wykonać - zapotrzebowanie do muzeum?
  Proszę o informację, pilne

  OdpowiedzUsuń
 6. Proszę o kontakt w sprawie modelu Fokkera EV na edward.machon@op.pl

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza