Recenzja: Polish Wings 17: PZL.23 Karaś...

Niedawno w sprzedaży ukazała się siedemnasta część popularnej serii „Polskie Skrzydła”. Długo wyczekiwana książka poświęcona jest aż czterem przedwojennym konstrukcjom Państwowych Zakładów Lotniczych: PZL.23 Karaś, PZL.42, PZL.43 i PZL.46 Sum.


Autorem „Polish Wings 17” jest Tomasz J. Kopański - uznany autorytet w dziedzinie historii polskiego lotnictwa. Każdy kto spotkał się z poprzednimi częściami serii Wydawnictwa Stratus nie będzie zaskoczony najnowszym formą najnowszej książki. Nie jest to monografia, więc opis poszczególnych konstrukcji jest dość ogólny. Największą wartość „Polskich Skrzydeł” stanowią liczne fotografie, często publikowane po raz pierwszy, a także opracowane na ich podstawie barwne profile samolotów.  „Polskie Skrzydła 17” wydane zostały w języku angielskim, a w środku książki znajduje się wkładka z opisami w języku polskim.

Czytanie i przeglądanie najnowszej książki zaczęliśmy nietypowo, bo od końca. Wszystko z powodu jednego z czterech bohaterów publikacji czyli samolotu PZL.46 Sum, który budzi w nas szczególne zainteresowanie. Niestety Sumowi poświęcone zostały tylko trzy strony, choć nie zabrakło na nich nieznanych dotąd zdjęć i jednego profilu bocznego. Po cichu liczyliśmy na to, że autorowi uda się dotrzeć do materiałów prezentujących samolot w czasie wojny obronnej 1939 r., po internowaniu na Litwie, lub po przejęciu przez sowietów albo wojska niemieckie lotniska w Kownie.

>>>Ostatni lot PZL.46 SumKolejną konstrukcją, której poświęcono również niewiele miejsca jest prototypowy PZL.42. Należy podkreślić, że ilość zebranych materiałów na temat obu samolotów nie wynika oczywiście z zaniedbań autora książki, a z racji bardzo ograniczonej liczby dostępnych zdjęć i dokumentów.

Główną część publikacji stanowi prezentacja samolotu PZL.23 Karaś. Znajdziemy w niej mnóstwo bardzo interesujących fotografii z czasu pokoju, września 1939 r., a także w barwach lotnictwa rumuńskiego. Godne uwagi są barwne sylwetki powstałe w oparciu o oryginalne zdjęcia, zwłaszcza te, na których możemy zobaczyć nietypowe malowanie (egzemplarz z 12 Eskadry Liniowej podczas manewrów na Wołyniu z 1938 r.) czy Karasie przyozdobione godłami polskich eskadr.

Ostatnią maszyną, którą znajdziemy w „Polish Wings 17” jest PZL.43 Czajka, produkowana na zamówienie Bułgarii. Jak nie trudno się domyślić większość zdjęć przedstawia samolot w barwach lotnictwa tego kraju, choć nie zabrakło również fotografii Czajki z niemieckimi krzyżami i dwóch egzemplarzy użytych bojowo przez lotnictwo polskie w wojnie obronnej 1939 r.
Ostatnim elementem książki jest tablica z wzorami i symbolami kolorów używanych do malowania samolotów w poszczególnych krajach. Dobór barw uwzględnia aktualny stan wiedzy dotyczący zagadnienia kolorystyki polskich konstrukcji.  Między innymi z tego powodu „Polish Wings 17” można polecić przede wszystkim modelarzom, ale każdy miłośnik polskiego lotnictwa znajdzie tam coś dla siebie. Cieszy również fakt, że książka ze względu na wydanie w języku angielskim ma szansę trafić do szerszego grona czytelników zagranicznych, przybliżając tym samym historię polskich skrzydeł, jak również dorobku naszego przemysłu lotniczego. 

Więcej o książce na stronie >>>Wydawnictwa StratusKomentarze